Hoşlandığınız Kişiye Açılmak İçin İpuçları

Beğendiğiniz biri varsa bu duygunuzu bilmek o kişinin hakkıdır. Bu duyguyu açıklayabilmek zor olsa da imkansız diye birşey olmadığını aklınıza kazımanız gerekmektedir. Unutmayın ki sizin hoşlandığınız gibi bir başkasıda o kişiye bazı duygular besleyebilir. Kimi durumlarda önce gelen kazanır mantığı işlerken kimi durumda ise önce davranan kişi karşı taraf tarafından beğenilmediği için red edilebilir. Ama siz siz olun kısmetinizi kendiniz yaratın.. nasıl mı ? işte o konuda ipuçları bizden..

Birinden hoşlandığımızda duygularımızı açıkça ifade etmek yerine  önemli bir hata yapıp karşı tarafın ilk duygularını açık etmesini bekleriz. Özellikle de bayanlar kültürümüzde yetiştirilme tarzı olarak hep ilk adımı erkekten beklemektedir. Yabancı kültürde büyüyen kızlarda böyle bir kültür olmasada Türk örf ve adetlerinde yetişen kızlarda bu durum sıkça görülür. Bu davranışın altında yatan en net sebep ise reddedilme korkusudur. “Ya benimle aynı duyguyu paylaşmıyorsa? Ya rezil olursam? Ya bir daha beni görmek istemezse?” gibi endişe içeren düşünceler adım atmayı engeller.

Önce kendinize olan duygularınızı itiraf ettikten sonra aşağıda okuyacağınız birkaç ip ucu ile hoşlandığınız/aşık olduğunuz kişiye ilk adımı atabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan konuya girelim

Tanımlayın

Az öncede belirttiğimiz gibi öncelikle Ne hissettiğinizi  kendinize tanımlayın.  “Ne hissediyorsunuz? Hangi sıklıkla hissediyorsunuz? Bu kişi size ne ifade ediyor?” gibi sorularla duygularınızı tanımlayın. Böylelikle duygularınızı karşı tarafa ifade ederken bu tanımlamalar size kolaylık sağlayacaktır. Demek ki neymiş ilk ipucumuz kendi duygularımızı tanımlamakmış.

Cesur olun

Bir diğer önemli ip ucumuz cesur olmak ! En kötü senaryoyu düşünün. Olabilecek en kötü durum hislerinizin karşılığının olmaması olacaktır ki bu sizi değersiz, sevilmeyen biri yapmaz.  O kişi sizin olmamıştır , kafanızın netleşmesi ve yolunuza devam edebilmeniz için red edilmek bile hayırlı bir sonucu doğuracaktır unutmayın. Platonik olarak yıllarca yaşamaktansa cesur olmak çok daha doğrudur. Ayrıca erkekler için belirtelim ki , “kızlar cesur erkekleri sever

Zaman tanıyın

Bazen insanlar duygularından emin olmayabilir. İlk söylediğimiz duygularınızı tanımlayın ipucuna yakın bir ip ucudur. Kimi dönem zarfında duygular arasında geçişler yaşayabilirsiniz. Var olan duygularınız daha fazla yoğunlaşabilir ya da azalabilir. Duygularınızın oturmasına izin verin.

Net olun

Lafı dolandırmak yerine kısa ve net cümlelerle ifade etmek hem olası bir yanlış anlaşılmayı engeller hem de ne istediğinizi karşı tarafa direkt aktarmış olur. “Sana karşı daha yoğun duygularım var, senden hoşlanıyorum, sana aşığım” vs…

Beklentiye girmeyin

İlk adımı beklentiyle atmak hem ifade biçiminizi hem de rahat olmanızı engeller. Bu adımı karşılık almak için atmıyorsunuz. Sadece hislerinizin ne olduğunu aktarıyorsunuz. Beklentiye girmemek uygulamaya döküldüğü zaman çok kolay değildir, ancak elinizden geleni yapmaya çalışın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.