Geri Çekilme Yöntemi ile Korunma Güvenlimidir ?

İstenmeyen gebeliklere karşı alınan en ilkel korunma yöntemi olan ” Geri Çekilme Yöntemi ” gerçekten işe yarar mı ? Hamileliğin oluşmaması için yeterli midir ? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz..

Öncelikle geri çekilme yöntemi nedir, bunu açıklayarak konuya başlayalım. Adından da anlaşılabileceği ve bir çoğunuzun tahmin edebileceği gibi  Geri çekilme yöntemi, cinsel ilişki sırasında erkeğin vajinaya değilde dışarıya boşalmasına denir. Yapılan araştırmalar, dünya genelinde çok sayıda çiftin bu yöntem ile korunduğunu ya da korunmaya çalıştığını söylüyor.

 Geri çekilme yöntemi güvenli mi?

Nispeten daha güvenilir bir yöntem olan Kondom kullanımı yerine geri çekilme yönteminin kullanılması aslında oldukça tehlikeli bir yöntem. Kondom ile ilişkinin yapay olduğunu ve istenen cinsel hazzı iki tarafada geçiremediğini düşünen çiftlerimiz için geri çekilme yöntemi hakkında uyarılara başlayalım..

Unutmayın ki cinsel ilişki sırasında boşalmadan önce erkeklerin penis ucundan salgı geliyor. Boşalma öncesinde salınan bu sıvı birkaç damla olsa bile içinde 300.000 adet sperm barındırabiliyor. Hamile kalmak için tek bir spermin yumurta ile buluşması gerektiğini göze alırsak, ihtimalin ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz.

Özetle; erkek geri çekilip dışarıya boşalsa bile spermlerin yumurtaya ulaşma ihtimali boşalma öncesi gerçekleşen sıvı akışından dolayı bir hayli yüksek. Üstelik bu sıvının akışını erkeğin önleme gibi bir şansıda yok.  Öte yandan erkekler için geri çekilme yöntemini uygulamak bazen çok zor olabiliyor. Erkeğin oldukça kontrollü olmasını gerektiren geri çekilme yöntemi, boşalma anının heyecanı ile zorlaşabiliyor.

Geri çekilme yönteminin pek de güvenilir olmadığını şu araştırma sonuçlarına bakarak da anlayabiliriz. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma, geri çekilme ile korunan 100 çiftten 27’sinin gebelik ile karşılaştığını ortaya koydu. Yani nerden baksanız %30 a yakın bir sonuç ki bu her 3 ilişkiden birinde hamileliğin gerçekleştiğinin bir kanıtıdır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.